Małgorzata Szymczuk
Założyciel i wspólnik spółki Quenda
Założyciel i wspólnik spółki Quenda
Karierę zawodową rozpoczęła w międzynarodowej branży naftowej: w Departamencie Poszukiwania Złóż PGNiG S.A., a następnie w Shell Polska.
Od 2008 r. pozostaje związana zawodowo z Afryką Subsaharyjską. Pracowała jako ekspert ds. systemu ONZ w Ambasadzie RP w Nairobi.
W l. 2009-2013 pełniła funkcję konsula RP w Luandzie. W 2013 r. objęła kierownictwo Ambasady RP w Luandzie w randze chargée d’affaires. Zarządzana przez nią placówka reprezentowała interesy Polski na obszarze 6 państw Afryki Środkowej o łącznej powierzchni ponad 4,7 mln km², zamieszkanych przez ponad 143 mln ludzi.
Za priorytet w pracy dyplomatycznej uznawała promocję i rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a krajami Afryki Środkowej. Współorganizowała i gościła liczne misje polskich przedsiębiorców w Angoli i innych krajach regionu, udzielając im wsparcia w wejściu na rynki afrykańskie.
W 2016 r. zakończyła karierę dyplomatyczną i wróciła do biznesu. Zebrane przez lata w Afryce doświadczenie oraz rozległa sieć kontaktów posłużyły jej do opracowania modelu działalności Grupy Quenda.
Zamknij
Założyciel i wspólnik spółki Quenda
Od 2004 r. związany zawodowo z Angolą, gdzie pracował m.in. jako wykładowca akademicki i manager. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat Angoli, krajów portugalskojęzycznych i regionu Afryki Południowej.
Od 2008 r. zajmuje się realizacją międzynarodowych inwestycji budowlanych w Afryce. Współpracując z MSZ nadzorował projekty w ramach rządowego programu polskiej współpracy rozwojowej w Kenii, Rwandzie, a następnie w Angoli i Republice Konga.
W 2012 r. zakończył pracę na placówce dyplomatycznej w Luandzie w randze zastępcy ambasadora. W kolejnych latach zarządzał projektem budowy i wyposażenia Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe w Angoli, który był największym polskim przedsięwzięciem w Afryce. W 2017 r. rozpoczął nowy etap kariery zawodowej dołączając do zespołu Quenda.
Zamknij
Dyrektor techniczny
Pięćdziesiąt lat doświadczenia zawodowego Krzysztofa, które obejmuje realizację dużych inwestycji w Polsce, Afryce i na Bliskim Wschodzie jest jednym z gwarantów jakości przedsięwzięć Grupy Quenda.Magister inżynier budownictwa wodnego, absolwent Politechniki Gdańskiej. W trakcie bogatej kariery łączył pracę projektanta z zarządzaniem inwestycjami budowlanymi. Był generalnym projektantem przedsięwzięć zaliczanych do największych w Polsce, m.in. budowa zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki, Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT w Gdańsku, terminalu kontenerowego na Ostrowiu Grabowskim w Porcie Szczecin, przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego w Porcie Gdynia czy budowa Zakładu Seryjnej Produkcji Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie. Opracował również m.in. koncepcję Centralnego Portu Morskiego w Gdańsku oraz koncepcję systemu chłodzenia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Pierwsze zlecenie zagraniczne otrzymał w 1982 r. w Iraku, gdzie przez dwa lata projektował i nadzorował budowę systemu nawadniającego w okręgu Al-Khalis oraz kierował budową 23 stacji uzdatniania wody w pobliżu Basry. Pod koniec lat 90. XX w. był zaangażowany w projekt budowy stoczni Nigerdock w Lagos w Nigerii, gdzie pełnił funkcje m.in. głównego inżyniera, projektanta i głównego konsultanta inżyniera kontraktu. Odpowiadał m.in. za organizację pracy ponad 300 pracowników z kilkunastu miejscowych firm podwykonawczych, współpracę z partnerem technicznym z Holandii, kontakty z władzami nigeryjskimi oraz nadzór nad okresem gwarancyjnym.
W kolejnych latach opracował szereg projektów z dziedziny gospodarki morskiej i stoczniowej w Libii, gdzie był generalnym projektantem przebudowy części portu w Trypolisie z przeznaczeniem na terminal kontenerowy, nowego portu rybackiego w Garabulli, remontu i przebudowy portu Derna. Był aktywny również na Malcie, jako główny projektant mariny Grand Harbour. Od 2011 r. datują się jego związki zawodowe z Angolą, gdzie opracował założenia techniczne projektu 2. fazy budowy i wyposażenia Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe (obecnie Uniwersytet Namibe), a następnie jako generalny projektant odpowiadał za opracowanie pełnej dokumentacji technicznej. W l. 2014-2016 pracował w Namibe, gdzie nadzorował prace budowlane w ramach projektu. Po kilku latach pracy w Polsce zdecydował się ponownie związać zawodowo z Angolą i dołączył do Grupy Quenda. Jako Dyrektor Techniczny Grupy Quenda od 2021 r. pracuje na stałe w Angoli, gdzie kieruje zespołami odpowiedzialnymi za poszczególne budowy i skąd nadzoruje prace projektowe oraz inne działania prowadzone w Polsce. Jest to wyraz wagi jaką Quenda przywiązuje do zapewnienia odpowiedniej jakości inwestycji realizowanych w Angoli.
Zamknij
Dyrektor budowy Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Morskiego w Lobito
Inżynier budownictwa z ponad 40-letnim doświadczeniem zawodowym. Po ukończeniu Politechniki Krakowskiej Jan rozpoczął karierę jako projektant w biurze Miastoprojekt w Krakowie. W 1989 r. podjął pierwsze zlecenie zagraniczne, które obejmowało nadzór nad robotami w zakresie rozbudowy rafinerii w Bagdadzie.
Doświadczenie w zakresie przedsięwzięć budowlanych w Afryce zaczął zdobywać w 1992 r., kiedy nadzorował budowę infrastruktury dla kompleksu petrochemicznego w Port Harcourt w Nigerii. Po kilku latach pracy jako projektant w Niderlandach, Niemczech i Polsce, Jan wrócił do Afryki.
Przez ponad dekadę był zaangażowany w projekty w zakresie zaplecza infrastrukturalnego dla branży naftowej w Nigerii, które obejmowało m.in. budynki mieszkalne, administracyjne, placówki opieki zdrowotnej, drogi, nabrzeża i lądowiska. Większość przedsięwzięć była zlokalizowana na Bonny Island.
W ramach tych przedsięwzięć Jan odpowiadał za zarządzanie budowami oraz kontrolę realizacji budżetów, harmonogramów oraz wymogów w zakresie BHP, które są bardzo rygorystyczne w branży wydobywczej. Ostatnie zlecenie w Nigerii było związane z budową hotelu w Lagos dla jednej z międzynarodowych sieci. Po powrocie do Polski Jan odpowiadał za część budowlaną dużego projektu rozbudowy sieci energetycznej. Przed dołączeniem do Quendy, Jan pracował w Afryce Wschodniej, kierując budową kompleksu hotelarsko-mieszkaniowego na Zanzibarze w Tanzanii.
Zamknij
Dyrektor budowy 3. fazy budowy i wyposażenia Uniwersytetu Namibe
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Wiktor rozpoczął karierę zawodową jeszcze w trakcie studiów. Pracował jako inżynier budowy przy inwestycjach drogowych, w tym odcinka drogi ekspresowej S11 oraz mostu w Kostrzyniu n/Odrą. W 2022 r. podjął pracę w Danii jako inżynier na budowie szpitala pediatrycznego Marii Elżbiety w Kopenhadze, gdzie podobnie jak w poprzednich kontraktach odpowiadał za mi.in. planowanie i nadzór nad robotami w celu zapewnienia należytej jakości, sprawdzanie i przedkładanie do zatwierdzenia materiałów, analizę dokumentacji oraz sprawozdawczość. W 2023 r. dołączył do zespołu Quendy, aby kierować pracami budowlanymi w ramach projektu 3. fazy budowy i wyposażenia Uniwersytetu Namibe.
Zamknij
Inżynier budowy w Namibe
Absolwent Politechniki Warszawskiej, z doświadczeniem w zakresie nadzoru i realizacji przedsięwzięć budowlanych. Od ponad 10 lat specjalizuje się w wykonawstwie zamówień publicznych i komercyjnych w Polsce i zagranicą. Uczestniczył w budowach szkół, szpitali, kościołów, remontach budynków użyteczności publicznej oraz zabytków. Przed dołączeniem do Quendy pracował jako kierownik budowy w Belgii oraz inżynier budowy w Szwecji. Pasjonuje go budownictwo z zastosowaniem materiałów naturalnych.
Zamknij
Inżynier budowy w Namibe
Angolska inżynier, urodzona w Lubango. Paulette zdołała zgromadzić duże jak na swój młody wiek doświadczenie zawodowe. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów budowlanych na południu Angoli, które obejmowały budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej takie jak szpital, biura i symulator lotów dla angolskich sił powietrznych. Pracowała w ekipie wykonawcy, a także jako inspektor nadzoru.
Zdolności, dynamizm i zaangażowanie, którymi wykazała się Paulette potwierdzają słuszność decyzji Quenda, aby postawić na młode angolskie talenty i wspierać ich rozwój zawodowy.
Zamknij
Kierownik biura w Luandzie i specjalista PR
Wyróżnia się różnorodnością doświadczenia zawodowego, które obejmuje m.in. karierę sportową oraz studia prawnicze. Jako piłkarz wyjechał z Angoli do Wlk. Brytanii, gdzie mieszkał w l. 2006-2010. Po zakończeniu kariery na boisku został działaczem sportowym, pełniąc funkcję wiceprezesa ds. piłki nożnej w klubie sportowym Clube Nacional de Benguela w l. 2014-2016.
W kolejnych latach związał się z biznesem, pełniąc funkcję odpowiedzialnego za PR w kilku angolskich firmach. W marcu 2022 r. dołączył do zespołu Quenda. Początkowo pracował w Lobito i Namibe, biorąc udział w organizacji tamtejszych biur budowy. W sierpniu 2023 r. objął aktualne stanowisko głównym biurze fimy w Luandzie.
Umiejętności i wartości rozwinięte w świecie sportu: wytrwałość, dyscyplina i zdolność do działania w zespole stanowią o jego istotnym wkładzie w działalność Quendy.
Zamknij
Koordynator finansowa w Angoli
Absolwentka Uniwersytetu Metodystycznego, jednej z wiodących uczelni w Angoli, dysponuje ponad 12-letnim doświadczeniem zawodowym. Została zatrudniona przez Quendę w 2023 jako odpowiedzialna za finanse i księgowość angolskiej spółki Grupy. Wyróżnia ją staranność, dokładność i cierpliwość, a więc cechy szczególnie pożądane w wykonywanym zawodzie.
Zamknij
Inżynier budowy w Namibe
Absolwentka Politechniki Gdańskiej, magister inżynier budownictwa, ukończyła również studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami. Dysponuje ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym w budownictwie kubaturowym, drogowym i kolejowym. Nadzorowała wykonawstwo robót żelbetowych, konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Zarządzała pracą kilkudziesięcioosobowych zespołów podwykonawców. Pracowała również w biurze projektowym.
Zamknij
Tłumacz i koordynator administracyjny w Lobito
Choć na stanowisku zajmowanym przez Martynę kluczowe znaczenie ma znajomość języka portugalskiego, jest ona absolwentką filologii duńskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie kariery zawodowej pracowała m.in. w Danish Crown Global Business Services, IBM oraz jako nauczyciel języka. Wszystkie zawody wymagały od niej dobrej organizacji i samodzielności. Nauka portugalskiego była jej hobby. Martyna dołączyła do naszego zespołu w trakcie podróży przez Afrykę, kiedy przemierzała Angolę, Namibię, RPA i dotarła do Mozambiku.
W naszym biurze budowy w Lobito, Martyna odpowiada za koordynację bieżących spraw administracyjnych. Do zadań Martyny należą też tłumaczenia polsko-portugalskie i portugalsko-polskie, zarówno symultaniczne, w trakcie narad czy spotkań na budowie z naszymi podwykonawcami, jak również przekłady dokumentacji technicznej i korespondencji.
Zamknij
Tłumacz i koordynator administracyjny w Namibe
Urodzona w Angoli, Taryane w wieku ośmiu lat przyjechała do Polski, gdzie ukończyła szkołę podstawową, gimnazjum, liceum, a następnie studia w zakresie zarządzania, a także zarządzania projektami i analizy danych. W Polsce zaczęła też zdobywać doświadczenie zawodowe w zakresie relacji z klientami oraz organizacji procesów biznesowych.
Wyjątkowe połączenie angolskich korzeni i zdobytego w Polsce doświadczenia sprawia, że Taryane ma szansę wnieść duży wkład w działalność Quenda w Angoli w długiej perspektywie.
W biurze budowy w Namibe, które odpowiada obecnie za realizację robót w ramach 3. fazy budowy Uniwersytetu Namibe oraz Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Morskiego, Taryane odpowiada za kwestie administracyjne oraz tłumaczenia. Uczestniczy w bieżących kontaktach z naszymi partnerami, kontrahentami i usługodawcami, w ramach których zapewnia również symultaniczne tłumaczenia polsko-portugalskie i portugalsko-polskie, a także dba o sprawy kadrowe i księgowe. Taryane sporządza ponadto tłumaczenia dokumentacji technicznej i korespondencji.
Zamknij